Práce ve včelstvu

V dnešní době existují dva včelí světy.

První je přirozený, je to svět divokých včel. Včely sami hledají a budují si svůj příbytek, staví plásty přirozeným způsobem. Zásoby mají jen z přírodních zdrojů. Rojí se tak často, jak je to len z biologického hlediska možné a potřebné.

Druhý je svět, který je včelám vytvářeno včelařem. Uměle budované úle je vytvořená tak, aby včelám nevadila a včelařům vyhovovala. Zásoby už nemají jen z přírodních zdrojů. Včelař může pracovat tak, aby se včely nerojily, nebo včelstva rozděluje, dělá plemenáče apod. Takovíto svět pro včely zcela optimální není. Třeba včelí úl nerespektuje uspořádání včelího společenství, nebo úl má česno příliš blízko u země. Nebo na velkých včelnicích je vysoká koncentrace včelstev, daleko větší, než jak je to v přírodě.

Včelař musí pracovat efektivně, proto musí ovládat řadu včelařských technik. Musí respektovat biologii včel, aby si včely nedělali co chtěli musí umět včelstvo nachystat na zimu. Musí pomoc včelám při nedostatku pastvy a i zasáhnout, když jsou včelstva v ohrožení.

V rubrice „Práce ve včelstvu“ se pokusíme přispět články či postřehy k běžné práci včelaře kolem včelstev.

Zároveň doporučujeme zdarma si prohlédnout film o Včelaření Jinak, který zachycuje jedinečný pracovní postup včelmistra Marcela Škrety.

Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů.