Choroby a škůdci včel

Včely se utkávají s množstvím škůdců, nemocí a patogenů stejně jako jakýkoliv jiný živý organismus. Můžou být mírnější i horší.

Silná a zdravá včelstva se dokáží vypořádat s lecčím sama. Pokud jsou však oslabena, snadno můžou podlehnout nemocím a bez člověka se neobejdou.

Pravděpodobně největším problémem současnosti je Varoáza, kterou způsobuje parazit Kleštík včelí (Varroa Destructor). S Varoázou zápasí včelaři i včelstva prakticky na celém světe. O Varoáze a možnosti boje s ním se můžete více seznámit v členské sekci webu, v části Převedení včelího rozmnožovacího pudu na pud pracovní.

Fatálními nemocemi včelstva jsou Mor včelího plodu (AFB) a Hniloba včelího plodu (EFB). V případě výskytu těchto chorob je úhyn plodu jistý.

Na podzim může vyskytnout problém s myší v úlu, která se poohlédla po teplým místě na zimu.

Znečištění úlu výkaly včel ukazují na Nosematózu nebo Úplavici.

Zavíječ voskový a Zavíječ malý jsou dvěma nejčastějšími škůdci na včelím díle.

Jedinou prevenci před nemocemi je dodržování pravidel chovu včel, rozpoznat nemoci, zodpovědně a včas je řešit. Avšak ne vždy je to tak snadné. Včelstvo může mít příznaky, které můžou vést k několika různým nemocím.

Správnou cestou k tomu, jak co nejrychleji odhalit příčinu neprospívání včelstva, jsou zkušenosti a neustále vzdělávání se.

V rubrice „Choroby a škůdci včel“ se pokusíme přispět články či postřehy, které by mohly být zajímavé i pro ostatní včelaře.

Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů.