Jak začít s včelařením

S chovem včel se člověk zabývá už stovky let. Člověka k této činnosti vedou různé motivy, různé počty včelstev. Se včelařením jdou i starosti, nejen s včelami, ale i se sousedy. Včelař musí odhadnout co je v jeho silách, aby včely nikoho neobtěžovali a nezneklidňovali.

Včely jsou přizpůsobivé, pokud se postaráte o jejich zdraví, zajistíte dobrou matku, dostupnou pastvu, budou pravděpodobně prospívat. A přitom nezáleží, v jakém typu úlu nebo jaký systém práce zvolíte. Dokud nezvládnete základní včelařské postupy, nedoporučuje se pouštět do dalších složitých úkonů nebo věcí.

Začnete s následujícími znalostmi:

  • Kde najít pomoc a podporu (včelařský spolek, včelaři v blízkém okolí)
  • Vzdělávací programy
  • Kde nakoupit vybavení
  • Kam nejlépe umístit úly
  • Kde a kdy nakoupit včelstva

Pro začátek začnete s ne příliš obšírnou publikací, něco stručného. Potřebujete se seznámit s včelařskou terminologií a najít odpovědi na výše zmíněné oblasti.

Existuje spousta materiálů týkajících se včelaření. Najdete je v knihách, na internetu, avšak nejlepším zdrojem je zkušený včelař. Zjistěte, jestli v okolí takový včelař není. V nejbližší včelařské organizaci vás seznámí se vším potřebným, doporučí typ úlu, a jaký typ hospodaření bude pro vás optimální.

Řada věci může být začínajícímu včelaři zpočátku složitá, zažije nejistotu, zklamání. Tady jde poradit len pilné studium, trpělivost a pevnou vůli. Než se z vás stane zkušený včelař, potrvá to pár let.

Avšak včelaření je užitečná a velmi příjemná aktivita.

Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů.