Stanoviště pro včely

Včelař někdy umístí včelstva na nevhodné stanoviště, a to z různých důvodů, třeba neměl jinou možnost, nebo včelstva umístil jen dočasně, nebo proste zvolil pro včelstvo špatné místo.

Když je potřeba včelstva přestěhovat, nejlépe je to udělat v zimně, protože včely jednoduše nelétají. Když bychom zvolili přesun v sezoně v rámci stanoviště, budou se včely zmateně vracet na původní místo.

Samozřejmě, nejlépe je, když je vhodné místo zvoleno hned na začátku, a proto je vhodné zvážit některá fakta:

  • V mírném podnebným pásmu Čech a Slovenska je ideální umístit včelstva na slunné místo, ve výrazně teplejších oblastech vyhledat místo ve stínu. Jestli takové místo není k dispozici, je možné vybudovat stínění.
  • Vhodné stanoviště pro včely a včelstva je v závětří. V zimě včely spotřebují menší část zásob. Můžeme si pomoc větrolamem, když závětří prostě není.
  • Je potřeba dbát i na vztahy se sousedy a předejít tak vzájemným sporům. Včely teda je potřené umístit s ohledem na ně. Je možné před úle vysázet vyšší keře nebo postavit hezký plný plot, pak včely musí nabrat vyšší výšku při výletu z úlu a nelétali u země zrovna kolem sousedů.
  • K včelstvům by měl být i dobrý přístup.

Pokud stanoviště pro včelstva nakonec bude nevhodné, je potřeba včely přemístit.

Pomoc by mohla místní včelařská organizace, kamarádi a přátele včel, případně samotní místní včelaři.

 

Zdroj: James E. Tew, Nepostrádatelný rádce včelaře

Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů.